Search This Blog

Tuesday, May 9, 2017

כנופיית הנוכלים מישראל שמשגעת את צרפת


כמה ישראלים רימו חברות אבטחה פרטיות בצרפת כשאחד מהם התחזה לשר ההגנה הצרפתי, פנה אליהן והוציא מהן סכומי עתק לפעילות ביטחונית חסויה של הממשל הצרפתי. המשטרה מנהלת מצוד מודיעיני נרחב אחרי חברי הכנופייה. טרם נמסר על מעצרים.


מחקירת הפרשה עולה כי חברי הכנופייה התחילו לפעול לפני כמה חודשים. הם הקימו בישראל, במיקום שעדיין לא ידוע, העתק של לשכת שר ההגנה הצרפתי ז'אן איב לה דריאן, כולל ריהוט תואם, דגל הרפובליקה, תמונות נשיא צרפת ושאר הסממנים הממלכתיים האופיניים ללשכת שר. אחד מחברי הכנופייה התחפש במראהו לשר הצרפתי (ייתכן שנעזר לשם כך במומחים לאיפור). לאחר שעבודות התפאורה הושלמו עברו הנוכלים לשלב השני בתוכנית.

 הנוכל שהתחזה לשר ההגנה ערך שיחות וידאו עם כמה וכמה חברות מסחריות־ביטחוניות רגישות בצרפת, הציג את עצמו כשר ההגנה וביקש מהן לסייע במימון כספי בהול לצורך פעולות ביטחוניות שאינן סובלות דיחוי, חלקן בעורף האויב, כמו למשל חילוץ בני ערובה משבי דעאש, רכישת אמצעי לחימה ופעולות ביון חשאיות אחרות.במהלך השיחות ביקש המתחזה מנציגי החברות לשמור בסוד מוחלט את דבר פנייתו אליהן, וזאת כביכול, כדי לטשטש את טביעות אצבעותיה של ממשלת צרפת בפעולות שיתבצעו בעזרת הכסף. והפלא ופלא: בחברות הביטחוניות, שמן הסתם מאוישות באנשים בעלי ניסיון, בוודאי לא בתמימים גמורים, בלעו את הפתיון והעבירו לנוכלים סכומי עתק בסך של כמה עשרות מיליוני יורו.

גם במעקב אחר הכסף שנלקח לפי החשד במרמה התברר כי מדובר בעבודה מתוחכמת של אנשים שיודעים לנצל פרצות. לבקשתם, הכספים הועברו לבנקים במזרח אירופה הפועלים בשיתוף פעולה עם בנקים מסין. מדובר ברשתות בנקאיות שאינן ששות לשתף פעולה עם משטרות העולם המערבי במקרה של הונאות שכאלה.

בשלב מסוים עלו שירותי הביטחון הצרפתיים על התרמית, והבינו שיש להם עסק עם נוכלים ומתחזים שמצצו את כספי החברות הביטחוניות. הבולשת הצרפתית פתחה בחקירה, העניקה לתיק את השם "טייגר", החלה בניסיונות להתחקות אחר הנוכלים, אבל לשווא: חברי הכנופייה השתמשו בטכנולוגיה מתקדמת וביצעו פעולות הסוואה שהיקשו לאתר אותם, את מיקומם או את המקום שממנו פעלו.

באחרונה אירעה פריצת דרך, והחוקרים הצרפתיים גילו כי מדובר בכנופיה הפועלת בישראל. נוכח העובדה שמדובר בפרשה שטלטלה את המערכת הביטחונית הצרפתית העבירה צרפת בימים האחרונים בקשה רשמית לרשויות החוק בישראל לאתר את חברי הכנופיה ולהביא למעצרם. הצרפתים ציינו בפנייתם כי "מדובר בפגיעה ביטחונית של ממש באינטרסים המדינתיים של צרפת".

בעקבות הפנייה הוקם צוות מיוחד ביחידת להב 433 במשטרה, והחוקרים מנסים עתה להתחקות אחר עקבות הנוכלים. גורם המקורב לחקירה אמר אתמול: "מדובר בפרשה רגישה מאוד. רמאים יש בכל העולם וגם אצלנו, אבל אלה שפוגעים בביטחון מדינה ידידותית, תוך התחזות לבכירים בממשל, זה כבר חציית גבול". בישראל העדיפו להצניע את דבר החקירה, בין היתר כדי להימנע ממבוכה פומבית ביחסים עם צרפת. אלא שלגורמים במשרד החוץ הצרפתי לא איכפת כל כך מהמבוכה, וכל מה שהם מבקשים זה לאתר את החשודים ולהסגירם לצרפת. גורמים המקורבים לפרשה אומרים כי מדובר לכאורה באחת ההונאות החמורות שבוצעו אי פעם בצרפת.

בעבר כבר היו מקרים של כנופיות מחשב ישראליות שהצליחו להוציא במרמה כספים מחברות עסקיות באירופה. במשטרת ישראל קוראים לשיטת התרמית הזאת "הנדסה חברתית". חברי הכנופיות הללו רחוקים כמה שנות אור מעברייני הרחוב שבהם נאבקת המשטרה: הם משכילים, מתוחכמים ואינטיליגנטים, שולטים בתחומי המחשב ודוברים שפות זרות על בוריין.


   

No comments:

Post a Comment