Search This Blog

Thursday, May 18, 2017

הקלטות ו"חוקר פרטי" • כך הופלל העסקן שמסייע לעגונות


בסוף השבוע האחרון התקיים דיון בבית משפט פדרלי בניו יורק בעניינם של שלושת העצורים החרדים החשודים בניסיון להוצאת גט תחת סחיטה באיומים כאשר בסיכומו של דבר צפוי הדיון המהותי להתקיים בכ"ו תשרי בשנה הבאה.
המדובר בשלושה חסידים העסקן אהרון גולדברג מישראל המתמחה בנושאים הללו של פתרון משברים בענייני עגינות ובעיות שלום בית, שמעון ליבוביץ ובנימין גוטליב החשודים שתכננו לחטוף ואולי אף לרצוח או להוציא את הגט בכפייה מיוסף מהסרי המסרב להעניק גט לאשתו.
לטענת בני המשפחה, עורכי הדין של גולדברג, הנחשב לחשוד העיקרי ומי שמתמחה בתחום, ביקשו מבית המשפט שיורה לחוקרים לפרסם את ההקלטות וההאזנות הסתר המלאות שלדבריהם ישנו את התמונה כולה ויובילו לזיכויים של הנאשמים, וכך אכן בית המשפט הורה.
במקביל, מתפרסמים חלקים מחומרי החקירה מהם עולה תמונה עגומה למדיי. מתברר כי גולדברג שיתף פעולה עם חוקר פרטי שככל הנראה שימש בתפקיד סוכן כפול, הקליט אותו והעביר את החומר לרשויות החוק.
על פי התצהירים של החוקר הפרטי שנשכר ע"י גולדברג לסייע לו בהוצאת הגט אולם כאמור מילא תפקיד כפול, טענו גולדברג וליבוביץ כי יצטרכו תיעוד לכך שמהסרי מת על מנת שבית הדין יוכל לשחרר את האשה.
ליבוביץ, על פי העדות, שאל את גולדברג "האם אתה תהיה מוכן להציג את סרט הווידאו של הגופה לציבור? האם אתה מוכן שהרב יכריז עליך כעד שראה את הגופה?". החוקר מצידו הבטיח כי יהיה וידאו בו יראו את הבעל המעגן עם כדור בראש כך שידעו בוודאות שמת.
בראיון ל'דיילי ביסט' מספרת העגונה אסתר מהסרי כי התחתנה עם בעלה לאחר פגישה בת עשרים דקות בלבד כפי שמקובל בחסידות. "לא ידעתי מה אני צריכה לחפש בגבר. היו לו שתי ידיים, שתי רגליים ופה וזה הספיק". מהסרי מספרת: "זה לא שהיתה לי איתו תקשורת גרועה אלא לא היתה כלל תקשורת".
"ביקשתי בשנת 2007 להתגרש ממנו אולם הוא סירב להעניק לי גט. בהתחלה פניתי לבית הדין אולם בשלב מאוחר נאלצתי לפנות לבית משפט אזרחי בנסיון לכפות עליו לשחרר אותי אולם הוא לא הסכים", סיפרה העגונה.
בית המשפט חייב את מהסרי לשלם מזונות בסכום של 1,600 דולר מידי חודש אולם הבהיר כי אינו יכול להתערב בענייני חופש הדת ולחייב את בית הדין לכפות עליו להעניק את הגט המיוחל.
בפרשה הכאובה שהסעירה את הקהילה החסידית בקריית יואל ובויליאמסבורג התערבו רבנים ועסקנים אולם דבר לא הועיל מול הבעל המעגן.
כאמור עם מעצרם של שלושת החשודים חלה התפתחות בפרשה כאשר השלטונות הפדרלים טוענים כי הללו ניסו להוציא ממהסרי גט בכפייה ואולי אף לרצוח אותו.
גולדברג נפגש בקיץ שעבר בחודש יולי עם החוקר הפרטי שכינה את עצמו בשם הבדוי ג'ו לוין והבהיר כי חייבים לסייע לאשה העגונה בכל מחיר. "בישראל יש לי חיילים אולם פה בארצות הברית אני יצטרך להסתייע בך כחוקר פרטי", אמר גולדברג על פי התצהירים.
"צריך יהיה לעקוב אחריו", הבהיר גולדברג וטען כי "בגמרא כתוב שיש שני אופנים בהם האשה משתחררת ע"י הבעל או גט או מיתת הבעל ואנחנו נלך או על או על זה".
מנגד פרקליטו של גולדברג מכחיש וטוען כי מעולם לא נאמר משפט שכזה וכי רצח הינו קו אדום מבחינת הרב הישראלי. לדבריו, חברי הקבוצה דנו האם לנסות ללכוד את מהסרי כאשר הוא נוסע להשתטח באומן בראש השנה או לנסות לפתות אותו לנסוע למקסיקו.
בין היתר העלו בפגישה רעיון לפיו ניתן יהיה לגרום לצעירה להתלונן כלפיו שהטריד אותה כשעלתה למונית שלו. החוקר הסביר כי עדיף צעירה מישראל כדי שלא יוכלו לחקור אותה מידי ותחזור לארץ וגולדברג ציין על פי הטענה כי יוכלו להתנות את ביטול התלונה בכך שמהסרי יתחייב להעניק את הגט.
בסופו של דבר נשקלה אופציית החטיפה. החוקר הבהיר כי הוא דורש תעריף יקר וכי ייאלצו לשכור בית אליו יחטפו את מהסרי וכן בחורים שישמרו עליו. בסופו של דבר שיתף החוקר פעולה עם האף בי איי והסגיר את השלושה.
הסניגורים טענו במהלך המשפט כי יש לשחרר את השלושה בערבות וכי אין לחשוש שיימלטו מהארץ משום שאין להם יכולת כלכלית גבוהה. מנגד התביעה טענה כי הקהילה תסייע להם והם עלולים להימלט.
הסנגורים של גולדברג טוענים כי מי שאשם במזימה הינו בכלל החוקר שהציע את הרעיונות הללו וכי חסרים חלקים נרחבים בהקלטות שהינן ערוכות.
"הרב לא יסכים בחיים להשתתף בכזה דבר וכנראה יש פה הקלטה מבושלת ואנו מבקשים מהתביעה לתת את כל החומר הגולמי שיש בידיה", טענו עורכי הדין של השלושה.
כאמור הדיון הבא יתקיים בחודש תשרי ובקהילה החרדית ממשיכים להתפלל לשיחרורם המהיר של השלושה שהינם, לדעתם, חפים מפשע.

No comments:

Post a Comment