Search This Blog

Thursday, July 6, 2017

סמים בקהילה החרדית בארה"ב: "71 נפטרו השנה"מלכי קליין (20), בת לקהילה החסידית בניו יורק, מתה ממנת יתר של הרואין. מותה חושף תמונה מטרידה על תופעת הסמים בקהילות החסידיות בארצות הברית, שכבר איבדו רק השנה, לדבריהן, כ-71 צעירים לסמים - וגם על רבנים ומטפלים - מכורים לשעבר ולוחמים בהווה.

מכתבה שפורסמה ב"ניו יורק פוסט" עולה כי צעירים אמריקנים רבים שאינם מצליחים לעמוד בנורמות המוקצנות של החברה החסידית מוצאים עצמם מחוץ לדת ובתוך הסמים. אך לא תמיד מדובר בחרדים לשעבר; רבנים ומטפלים מדווחים על תופעה הרסנית שהפכה להיות מכה של ממש בקהילה החרדית, הנאבקת בתופעת המתמכרים.

אימה של קליין היא שמצאה את בתה - כשהיא מחוסרת הכרה וקצף יוצא מפיה. אנשי ארגון "הצלה" המקומיים שהוזעקו לבית המשפחה בשכונת בורו פארק בניו יורק פינו אותה לטיפול רפואי – אך בבית החולים נקבע מותה.

לדברי יעקב ברמן, המנהל את הקבוצה למניעת סמים בקראון הייטס, החברה החרדית נמצאת בעיצומו של קרב: "אנחנו מפסידים יותר אנשים לסמים", הוא אומר." זה נהיה גרוע יותר ויותר בארצות הברית, הופך גרוע יותר ויותר בעולם כולו, וזה משפיע על הקהילה שלנו".


צבי גלוק, העוסק בטיפול בנוער נושר מהקהילה החסידית באזור, מתאר מקרי מוות רבים עקב שימוש בסמים. כבר בתחילת השנה האזרחית דיווח אתר " דה ג'ואיש ווייס" על הנושא. במסגרת הדיווח הציג גלוק נתונים שלפיהם לא פחות מ-71 מקרי מוות בקהילה החרדית - מתחילת השנה ועד חודש יוני - נגרמו מסמים.

"היום אני לא מכיר משפחה שיכולה לומר שאף אחד בסביבתה לא נפגע מהתמכרות", הוא אומר. "כולם מכירים מישהו... אם זה מישהו מהמשפחה שלהם, אם מבית הכנסת שלהם, אם מהלימודים".

ל"ניו יורק פוסט" אמר גלוק: "כואב לי כשעושים מזה בעיה של הקהילה החסידית. התאבדות היא תופעה שנוכחת אצל חסידים שעזבו את אלוקים. בנוסף, יש מחסור בשוויון הזדמנויות". בריאיון הדגיש גלוק נתון מספרי של מוות ממנת יתר דווקא: שישים נערים ונערות שיצאו מהקהילה החרדית, עשרים מהם מהעולם החסידי.

חברתה של קליין, ליילה ראוך, מציינת ב"פוסט" כי העזיבה של המסגרת החסידית יוצרת אצל היוצאים בשאלה תחושת בידוד. ראוך הוסיפה כי החלטתה של קליין שלא להמשיך את המסורת הקהילתית הובילה אותה להיפרד מהקהילה שבה גדלה. היא הועברה מבית הספר שבו חונכה לבית ספר אחר, של נוער חסידי נושר, ושם התמכרה לסמים.

קליין טופלה בבעיית ההתמכרות במסגרת המשפחתית ואף הופנתה למרכז גמילה בקליפורניה. בבית המשפחה היו תרופות לטיפול במנת יתר, אלא שברגע האמת הן לא סייעו למצבה, אף שאביה הצליח לספק לה מנה אחת

חסידי חב"ד בקראון הייטס כנראה ניצבים בחזית המאבק החדש של הדור הצעיר, והם לא מקלים בו ראש. כשכונה רב תרבותית מעמידה ברוקלין אתגר לא פשוט כשמדובר במלחמה על נוער חסידי נקי מסמים.

יש סביבנו תרבויות אחרות", אומר הרב משה פייגלין ממכון "עלייה", המעניק ליווי וייעוץ רגשי לבני נוער מתמודדים. "את הולכת היום ברחוב ומריחה מריחואנה. זה כל האווירה שמסביבנו", הוא אומר ל"דה ג'ואיש ווייס".

אך חדירת הסמים אל הקהילה החרדית בארצות הברית אינה חדשה מרעישה. למעשה, לפי ה"ג'ואיש אקשן", כבר בשנת 2008 הכריז הפסיכיאטר והמומחה להתמכרויות הרב ד"ר אברהם טברסקי, המטפל במכורים בקהילה החרדית, כי "אנחנו חיים בחברה מוצפת בסמים. סמים נמצאים בכל מקום. ילדים מהמשפחות הכי טובות עלולים להשתמש בסמים".

האתר מצטט אף את מרכזי הטיפול בקהילה החרדית בארצות הברית, שדיווחו כבר בשנת 2015 על הגיל ההולך ויורד של ילדים המתמכרים. אם למתבגר מכור לסמים בקהילה החרדית סיפרה כי "בני הצעיר הזמין אליו חברים, ואחד מהם - ילד בן 12 - התבדח על גראס. הייתי בשוק".

משה (32), שנאבק כבר עשר שנים בהתמכרות לסמים ואלכוהול, מתאר ל"ג'ואיש ווייס" כיצד הבעיה החריפה לנגד עיניו: "הדבר שמשנה את התמונה הוא שכעת אנשים מתים ממינון יתר. לפני כן פשוט נעצרת, הלכת לפסיכיאטר ודברים כאלה. עכשיו יש לך הרואין ואופיום שהורגים לך ילדים".

No comments:

Post a Comment