Search This Blog

Monday, March 25, 2013

משרד החקירות החרדי הראשון בעולם - נחשף


כתב 'מקור ראשון' צביקה קליין מפרסם הבוקר סיפור מרתק על משרד חקירות חרדי הנותן שירות לבירור בנושא שידוכים. 'בחדרי חרדים' מביא קטעים מתוך הכתבה.

הכירו את ג'ו לוין, ישראלי חסידי המתגורר שנים רבות בארה"ב. לוין הוא המייסד והעומד בראשו של משרד חקירות ייחודי המעניק שירות אך ורק לציבור החרדי והדתי בארה"ב וברחבי העולם.

את הראיון הטלפוני עם לוין ערכנו בחמש לפנות בוקר, שעון ניו-יורק.

החוקר החרדי הסביר כי אין לו מספיק שעות פנויות במהלך היום. מעבר לאוקיינוס, החל לוין לגולל בפנינו בשיחה מתמשכת את הסיפורים מאחורי הפרויקט הנועז: משרד החקירות החרדי הראשון בעולם.

"אין עוד יהודים חסידיים שעוסקים בעבודה כזו", מסביר לוין מדוע התעורר הצורך בפתיחת המשרד הייחודי. "חוקר חילוני בחיים לא יצליח לחקור פרשייה בצורה רצינית במאה שערים, ואותו הדבר גם בשכונות החרדיות בארה"ב - יזרקו עליך עגבניות לפני שמישהו יסכים בכלל להתקרב אליך".

לוין אומנם מסתובב הרבה בשטח, אך הוא לא פועל לבד. עם השנים הוא הקים רשת של מאות פעילים, או אפפר לומר "מלשינים", שזמינים בכל עת ופרוסים בבכל רחבי העולם. "אני משתדל לא לחשוף את עצמי ואת העובדים, אנחנו מנסים לעשות את העבודה כמה שיותר בשלט רחוק".

אם כך במה עוסקים במשרד החקירות הדתי הראשון בעולם? לוין מציין כי מרבית הפניות קשורות לקרבות חסידים בין "רבעלא'ך" כהגדרתו, סכסוכים עסקיים, וכאמור - עסקי השידוכים.

המטרה: מניעת גירושין

לוין החליט להקים את משרד החקירות בעקבות מספר מקרים שנתקל בהן ושהתדרדרו לגירושין. "יש כל-כך הרבה מקרים שנתקלתי בהם, שאם אחד מבני הזוג היה יודע למה הוא או היא נכנסים, הם לעולם לא היו מסכימים להתחתן ולהסתבך מכל הבחינות".

מוחו של לוין רווי בסיפורים חיים, ובכל תחום שהוזכר במהלך הריאיון שמענו כמה וכמה סיפורים מסמרי שיער, הנה חלק מהם: "זוג חרדי הגיע לאחר החתונה לישראל. הם נסעו לשנת לימודים בישיבה ובמדרשה כנהוג בציבור החרדי. אך מידי לילה היה החתן הצעיר יורד לרצפה, מכסה את עצמו בסדין ובוכה במשך שעות רבות. הכלה הצעירה שלא ידעה את נפשה פנתה להוריה שיחלצו אותה מהמשבר". לוין גילה תוך זמן קצר שאותו בחור נוצל מינית במהלך ילדותו ובמהלך לימודיו בישיבה. "אילו מישהו היה בודק, ולו באופן שטחי ביותר הם היו שמים לב שיש לבחור בעיה". מציין לוין. "הוא היה הולך יד ביד עם אימו, כשכלתו פוסעת לידם. כל אחד יכול להבין שהבחור לא כשיר לחתונה. היה אפשר למנוע את את הבושה לשני הצדדים".

לוין מספר על שידוך של בחורה, שגילתה לאחר החתונה שבעלה הטרי נמצא בחובות של מיליוני דולרים, דבר שגרם לגירושין זמן קצר לאחר החתונה ולעוגמת נפש רבה.

הדוגמאות שלוין מציג בענין הזה נשמעות כאילו הן לקוחות מסרט: "פעם אחת זוג הורים רצה לראות עד כמה מדובר בבחור סבלני. הם אמרו שכך אפשר להימנע משידוך לבעל מכה. "ארגנו לזוג ארוחה במסעדה יוקרתית ובחנו את מידת הכעס שלו על ידי כל מיני טריקים, למשל: מלצרית עברה לידו והפילה עליו בטעות בקבוק דיאט קולה, וחיכינו לתגובה שלו. אם הוא אדם עצבני הוא יגיב בצורה בוטה, אין מה לעשות, זה האופי האנושי". למי שעוד לא הבין, לוין מציין: "אין לנו גבולות, הכל אפשרי". לדבריו, את החקירה עדיף להזמין עוד לפני הפגישה בין בני הזוג, כדי לחסוך עוגמת נפש.

שקרים של שדכנים

בעולם החרדי במיוחד בארצות הברית, עסקי השידוכים מנוהלים ביד רמה בידי שדכנים מקצועיים הזוכים לקבל עמלה יפה על כל זוג שנכנס לחופה. זו הסיבה לפי לוין, שאין לסמוך על ה'בדיקות' שעורכים השדכנים, והחוקר לא חוסך במילים. "שדכנים הם השקרנים הכי גדולים בעולם, העבודה שלהם היא לשקר, להגיד שבן או בת הזוג המיועדים הם כליל השלמות, רק כדי לקבל את שכר השידוך. לא מעניין אותם מה יקרה לבחורה, הם ממהרים להגיע לשלב ה'לחיים' ומיד אחר כך שוכחים מהכל.

"אני מתחיל לפחד ממך", אני אומר ללוין לקראת סוף השיחה, כאשר הוא שואל על האופן שבו אציג אותו בכתבה.

כשהבעתי חשש מסוים מקשריו הענפים של לוין הוא ביקש להבהיר שהוא רואה שליחות בעבודתו, בה הוא מיגן על חפים מפשע. "מדי יום מודים לי עשרות אנשים על כך שהצלתי את חיי ילדיהם, זה הרבה יותר מעסק, זו שליחות ומצווה שאין כמוה".

No comments:

Post a Comment