Search This Blog

Monday, March 25, 2013

בודקים בציציות: חוקרי השידוכים


כולנו מכירים את הסיטואציה: אחד מבני או בנות משפחתנו עומד בקשר רומנטי עם אדם 'זר', והכוונות של הזוג נראות רציניות. המשפחה הדואגת נכנסת ללחץ ופונה לברר בכל דרך במי מדובר. האמצעים כוללים טלפונים לאיתור חברים מהמעגל הקרוב והרחוק, מורים ובני משפחה, לכולם נערך תשאול זריז לגבי המועמד לכניסה לחיק המשפחה. ועם מדובר במצב חירום עבור משפחה סטנדרטית, נסו לנחש מה קורה בארה"ב. שם מסתבר, ישנם רבים שמוכנים לשלם על הבירורים האלה הרבה מאוד כסף, ואף ירתמו לכך משרד חקירות שלם.

הכירו את ג'ו לוין, חסיד חרדי-ישראלי המתגורר שנים רבות בארה"ב. לוין הוא המייסד והעומד בראשו של משרד חקירות ייחודי המעניק שירות אך ורק לציבור החרדי והדתי בארה"ב וברחבי העולם. למשרד קוראים ללא כל תקינות פוליטית "TOT" המהווים את ראשי התיבות של 'תוכעס אויפן טיש". בתרגום חופשי מאידיש: "תשימו את הטוסיק על השולחן", דהיינו דברו גלויות. משרד החקירות הייחודי פועל כבר כמה שנים בניו-יורק ושם הוא משרת אלפי לקוחות בארה"ב ובישראל ובשאר העולם.

את הראיון הטלפוני עם לוין ערכנו בחמש לפנות בוקר, שעון ניו-יורק. החוקר החרדי הסביר כי אין לו מספיק שעות פנויות במהלך היום. מעבר לאוקיינוס החל לוין לגולל בפנינו בשיחה מתמשכת את הסיפורים מאחורי הפרויקט הנועז: משרד החקירות החרדי-דתי הראשון בעולם.

"אין עוד יהודים חסידיים שעוסקים בעבודה כזו" מסביר לוין מדוע התעורר הצורך בפתיחת המשרד הייחודי, " חוקר חילוני בחיים לא יצליח לחקור פרשייה בצורה רצינית במאה שערים, ואותו הדבר גם בשכונות החרדיות בארה"ב - יזרקו עליך עגבניות לפני שמישהו יסכים בכלל להתקרב אליך".

כדי להמחיש את הנקודה שלמעלה, מספר לוין על עו"ד איטלקי שהתעניין בשירות המשרד כדי להשיג מסמך מקבוצה של חסידי סאטמר בניו-יורק. עורך הדין סיפר שלאחר שישה חודשים ושלושה משרדי חקירות הוא החליט לפנות ללוין כמוצא אחרון. החוקר החרדי דאג להעביר את המסמך בתוך שלוש שעות בדיוק, מבלי לצאת מהמשרד.

לוין אומנם מסתובב הרבה בשטח, אך הוא לא פועל לבד. עם השנים הוא הקים רשת של מאות פעילים, או אפשר לומר "מלשינים", שזמנים בכל עת ופרוסים בבכל רחבי העולם. "אני משתדל לא לחשוף את עצמי ואת העובדים, אנחנו מנסים לעשות את העבודה כמה שיותר בשלט רחק".

אם כך במה עוסקים במשרד החקירות הדתי הראשון בעולם? לוין מציין כי מרבית הפניות קשורות לעבירות מין הנחשבות ל'טאבו' בחברה החרדית, וגם לקרבות חסידים בין "רבעלך" כהגדרתו, סכסוכים עסקיים, וכאמור - עסקי השידוכים.

המטרה: מניעת גירושין, טרם הדייט הראשון

לוין החליט להקים את משרד החקירות בעקבות מספר מקרים שנתקל בהן ושהתדרדרו לגירושין. "יש כל-כך הרבה מקרים שנתקלתי בהם, שאם אחד מבני הזוג היה יודע למה הוא או היא נכנסים, הם לעולם לא היו מסכימים להתחתן ולהסתבך מכל הבחינות".

מוחו של לוין רווי בסיפורים חיים, ובכל תחום שהוזכר במהלך הריאיון שמענו כמה וכמה סיפורים מסמרי שיער, הנה חלק מהם: "זוג חרדי הגיע לאחר החתונה לישראל. הם נסעו לשנת לימודים בישיבה ובמדרשה כנהוג בציבור החרדי. אך מידי לילה היה החתן הצעיר יורד לרצפה, מכסה את עצמו בסדין ובוכה במשך שעות רבות. הכלה הצעירה שלא ידעה את נפשה פנתה להוריה שיחלצו אותה מהמשבר". לוין גילה תוך זמן קצר שאותו בחור נוצל מינית במהלך ילדותו ובמהלך לימודיו בישיבה. "אילו מישהו היה בודק, ולו באופן שטחי ביותר הם היו שמים לב שיש לבחור בעיה". מציין לוין. "הוא היה הולך יד ביד עם אימו, כשכלתו פוסעת לידם. כל אחד יכול להבין שהבחור לא כשיר לחתונה. היה אפשר למנוע את את הבושה לשני הצדדים".

לוין מספר על שידוך של בחורה, שגילתה לאחר החתונה שבעלה הטרי נמצא בחובות של מיליוני דולרים, דבר שגרם לגירושין זמן קצר לאחר החתונה ולעוגמת נפש רבה.

המחיר: בין אלף לעשרת אלפים דולר

לוין מבקש להדגיש כי לדעתו כל משפחה חייבת לערוך בדיקה כזו עבור ילדיה שהגיעו לפרקם. "אם אתה משקיע בבורסה או חותם על עסקה עם מישהו זה לגיטימי להזמין מודיעין עסקי בנוגע לשותף העתידי. אז למה כאשר מדובר בחיים של ילדיהם אנשים לא מוכנים להשקיע כמה אלפי דולרים בכדי לדאוג לרווחתם? מדובר השקעה לכל החיים". אומר לוין, שלא מסתיר את העלות הגבוהה של השירות.

השירות הבסיסי שלוין מציע כולל בדיקה כללית על בן או בת הזוג הפוטנציאליים: מצב כספי, חובות, מעצרים, עיקולים ובדיקות רקע. השירות הבסיסי עולה אלף דולר, אך כמובן שאפשר להתעמק הרבה יותר, תלוי במידת העניין ובאמצעים העומדים לרשותכם, כך שלדבריו אפשר גם להגיע לסכום של 10 אלפים דולר לחקירה. "אנחנו יכולים לעשות בדיקה יותר יסודית כמו בדיקת סמים במעבדה על-ידי שערה של הנחקר, לדבר עם השכנים, או לתחקר את הגבאי של בית הכנסת, ועוד".

הדוגמאות שלוין מציג בעניין הזה נשמעות כאילו הן לקוחות מסרט: "פעם אחת זוג הורים רצה לראות עד כמה מדובר בבחור סבלני. הם אמרו שכך אפשר להימנע משידוך לבעל מכה. "ארגנו לזוג ארוחה במסעדה יוקרתית ובחנו את מידת הכעס שלו על-ידי כל מיני טריקים, למשל: מלצרית עברה לידו והפילה עליו בטעות בקבוק דיאט קולה, וחיכינו לתגובה שלו. אם הוא אדם עצבני הוא יגיב בצורה בוטה, אין מה לעשות, זה האופי האנושי". למי שעוד לא הבין, לוין מציין: "אין לנו גבולות, הכל אפשרי". לדבריו, את החקירה עדיף להזמין עוד לפני הפגישה בין בני הזוג, כדי לחסוך עוגמת נפש.

לוין: השדכנים והרבנים משקרים

בעולם החרדי במיוחד בארצות הברית, עסקי השידוכים מנוהלים ביד רמה בידי שדכנים מקצועיים הזוכים לקבל עמלה יפה על כל זוג שנכנס לחופה. זו הסיבה לפי לוין, שאין לסמוך על ה'בדיקות' שעורכים השדכנים, והחוקר לא חוסך במילים. "שדכנים הם השקרנים הכי גדולים בעולם, העבודה שלהם היא לשקר, להגיד שבן או בת הזוג המיועדים הם כליל השלמות, רק כדי לקבל את שכר השידוך. לא מעניין אותם מה יקרה לבחורה, הם ממהרים להגיע לשלב ה'לחיים' ומיד אחר כך שוכחים מהכל. ללוין יש גם ביקורת חריפה על רבני המגזר. "אם מתקשרים לראש ישיבה ושואלים על אחד מתלמידיו. אנחנו יודעים שתמיד נשמע דברים טובים, הם לעולם לא יעיזו לומר האמת שתפגע במשפחה ובמוניטין שלהם".

מאגר עם מידע רגיש על יותר מ-1,000 רבנים

"אני חי את העולם הזה, ואין אף אחד בשוק שעובד כמוני. הצלחנו לבנות משהו לא יאומן: אנשי ממשל וחוק פונים אליי ומבקשים מידע מתוך מאגר הנתונים הענק שצברנו. מה שהצלחתי לבנות לא שמור במחשב מסוים אלא מפוזר בהרבה מקומות, והמידע הרגיש ביותר מאוחסן אצלי בראש. יש לנו חומר מוכח שאין לאף יהודי בעולם, ובמיוחד מידע רגיש על למעלה מ 1000 רבנים, שיעשו הכל בכדי לשמור על סודות אלה". לוין מסביר שיש לו 'תוכנית מגירה' לכל מצב, ואת הקלפים הסודיים הוא יחשוף רק באם יהיה באמת חייב. "יש לי מידע עצום על רבנים, לטוב ולרע: אונס, בגידות ושחיתויות".

"אני מתחיל לפחד ממך" אני אומר ללוין לקראת סוף השיחה, כאשר הוא שואל על האופן שבו אציג אותו בכתבה. כשהבעתי חשש מסוים מקשריו הענפים של לוין הוא ביקש להבהיר שהוא רואה שליחות בעבודתו, בה הוא מיגן על חפים מפשע. "מידי יום מודים לי עשרות אנשים על כך שהצלתי את חיי ילדיהם, זה הרבה יותר מעסק, זו שליחות ומצווה שאין כמוה".

No comments:

Post a Comment