Search This Blog

Tuesday, November 22, 2016

שובו של העוקץ הצרפתי

15 אשדודים ואשקלונים שעלו מצרפת וארה"ב נעצרו בחשד שעבדו ברשת מאורגנת שעקצה חברות בחו"ל במיליוני יורו. בראש הקבוצה קבלן בנייה לשעבר, פרדי חזן, אבל המשטרה חוקרת קשר לגורמים בארגוני פשיעה

חוקרי להב 433 חשפו רשת נוספת של ישראלים בעלי אזרחות כפולה, רובם צרפתים, שהתארגנו בעסק שייעודו לפי החשד הוא הונאות ועוקצים רחבי היקף כלפי חברות מסחריות במדינות אירופה ובארה"ב.
מדובר ב"קבוצה בינלאומית" של 15 חשודים עד כה, כולם דוברי צרפתית, אנגלית ושפות נוספות, ולכולם אזרחות נוספת. הם התחלקו לצוותי עבודה - ה"צרפתים" מול חברות במדינות דוברות השפה, ואחרים מול מדינות דוברות אנגלית.
בבסיס שיטת העבודה היו לפי החשד התחזות וזיוף מסמכים. חברי הרשת התחזו לבעלי תפקידים - מנכ"ל, סמנכ"ל, או עורך דין, בחברות בחו"ל שאליהן פנו או בחברות שקשורות אליהן. באמצעות פניות בטלפון ובמייל שכתובתו נחזית לזו של בעלי התפקידים, הם הורו לעובדים בחברות, בגיבוי מסמכים מזויפים, להעביר כספים לצורך ביצוע עסקאות שונות. היקף נסיונות המרמה שביצעו לפי החשד הוא במיליוני יורו. הרשת פעלה ככל הנראה במשך קרוב לשנה ומהחקירה עולה כי החשודים הצליחו לקבל במרמה לפחות 
מחברה אירופית אחת מעל 1.5 מיליון יורו - כספים שהועברו לכאורה לפי הוראתם לחשבון בשליטתם במדינה זרה.
"מבצע העוקץ" נוהל מדירה באשקלון ששימשה כחמ"ל ואשר היתה תחת מעקב, תצפית, האזנה וצילום של בלשי להב בתקופה האחרונה. בדירה נתפסו מחשבים, טלפונים סלולריים, כרטיסי סים ומסמכים.
בראש קבוצת העצורים, לפי המשטרה, עומד פרדי חזן (49), קבלן בנייה לשעבר שירד מנכסיו, תושב אשדוד שהתגורר שנים בצרפת ובקנדה, שם נולדו גם שני בניו, העצורים יחד איתו. חזן דובר כמה שפות: אנגלית, ספרדית, מרוקאית וצרפתית. בעשור האחרון הוא חזר לישראל. אין לו עבר פלילי, אבל לפי מודיעין המשטרה הוא מקושר לאנשים שמזוהים עם ארגוני פשיעה בדרום - מה שהכניס לתמונת החקירה גם את בלשי יאחב"ל לצד יאל"כ, היחידה לחקירות כלכליות.
לצד חזן ו-14 עובדים בתפקידים שונים, נעצרו גם עורך דין מאשקלון, שעל שמו הוטל איסור פרסום זמני, ואשתו. עורך הדין, קצין, רב סרן במיל', לא עסק במקצוע בשנים האחרונות.
מהחקירה עולה כי הונאות הרשת בוצעו לכאורה במגוון שיטות, אף שהמכנה המשותף לכולן הוא הונאה באמצעות מחשב וטלפון. אנשי השיח מעבר לים לא ידעו כי הדוברים והפונים אליהם מתקשרים מישראל. לחלק מהחברות שנעקצו הוצע לקנות תוכנות שונות. בחלק מהמקרים, הקימו אנשי הרשת אתרים פיקטיביים לעסקים שביקשו לשווק. כך הוקם אתר של "חברה להשכרת רכב", שאין מאחוריו דבר, אך איפשר חיוב כרטיסי אשראי של הפונים. מדובר בשכלול של רשתות הונאה קודמות שנחשפו ופעלו בשיטות דומות: לפני חצי שנה נעצרו ישראלים-עולים מצרפת ואיטליה שניהלו לפי הנטען מבצע עוקץ דומה של חברות בחו"ל ממשרד בנתניה. העצורים אז, כמו עכשיו, בחלקם בקושי מדברים עברית והזדקקו למתורגמן בבית משפט.
חזן (49) ובניו פטריק (23) ודוד (21) מיוצגים על ידי עו"ד מיכה גבאי. מיוחסות להם עבירות של קבלת דבר במרמה וזיוף בנסיבות מחמירות, קשר להונות, התחזות, עבירות הלבנת הון ועבירות מחשב. למרות העוקצים הנטענים במיליוני יורו, לא נמצאו בבעלותם רכוש או כספים משמעותיים, אבל המשטרה מעריכה שהרכוש קיים ומוסווה על שם אחרים. פרדי טען, באמצעות עו"ד משה שמיר מהסנגוריה הציבורית, כי הוא אינו "במדרג הגבוה" ויש אחרים ברשת שאינם עצורים. בנו, פטריק טען כי כל תפקידו היה לבנות אתר לעסק.
עו"ד גבאי אמר כי כולם מסרו את גרסאותיהם ואין לו ספק כי "לאחר שצוות החקירה יעבד את החומר הגולמי, יגיע למסקנה שההר יוליד עכבר. יחידת להב מבזבזת את זמנה במקום לעסוק בעבירות חמורות יותר שמטרידות את הציבור". פרדי חזן נעצר לפרק הזמן הארוך יותר, עד ה-24 בנובמבר. בניו עד ה-20 ו-23 לחודש.
ג'רמי זנתי (33) מאשדוד ואילת. לפי החשד, הוא היה בעל תפקיד משמעותי, אבל לטענתו עבד ב"חברה" פחות מחודש והיה איש מכירות. על פי עדותו במשטרה, הוא הזדהה כמשווק של תוכנות "גו פוקימון", אבל הצליח לסגור רק עסקה פיקטיבית אחת עם עסק באולינג בצרפת, ועל המכירה היה אמור לקבל עמלה של 5 אחוז,  אך התפטר מאחר שלא קיבל את הכסף. החוקרים מעריכים שעדותו חלקית ביותר. סנגוריו, עורכי הדין נעמה אלחדד וזאב לקט אמרו כי הוא ללא עבר פלילי וחייבת להיבדק שאלת המודעות שלו לעבירות. עו"ד לקט: "מרשי מכחיש מכל וכל כל את החשדות המיוחסים לו ודברים עתידים להתברר בהמשך". השופט עמית 
מיכלס האריך את מעצרו עד 23 בנובמבר.
בן הופמן (27) מרמת גן הוא ה"אמריקאי" של הקבוצה. הוריו חיים בקליפורניה, והוא עלה לארץ. סנגורו עו"ד גיל פרידמן אמר כי חלקו הוא של פיון, "ניצלו אותו, לא יצא לו מזה שקל". עו"ד פרידמן אמר כי חוקרי המשטרה מנעו מפגש שלו עם החשוד במשך 7 שעות. השופט העיר: "אין לקבל מצב כזה" אבל האריך את המעצר עד 24.11.
הלל קריאף (22) מאשדוד. לדברי סנגורו עו"ד אורי בר עוז, נמצא בארץ רק בחלק מהזמן, וחלק אחר בצרפת. מעצרו הוארך עד 23.11.
רפאל אסרף (69) מאשדוד. לפי החשד, מילא תפקיד "פיננסי" של העברות כספים. לדברי סנגורו עו"ד מוטי אזולאי, שמו שורבב לפרשה בגלל שהילווה צ'קים לאחד המעורבים. מעצרו הוארך עד 21.11.
חיננית ויליאמס ומלינדה פורטונה קנאפו. שתיהן הועסקו ב"מכירות". חיננית גם מוכרת בגדים בחנות. לדברי סנגורה עו"ד איתי בן נון, "אחד מהחבורה פנה אליה והציע לה עבודה כדוברת אנגלית – להגיע לדירה באשקלון ולהשיג מיילים של חברות מסוימות ולשלוח לאותן חברות הצעות שונות, ואת זה היא עשתה. מכאן ועד לביצוע עבירה... אין חשד סביר. המשטרה לקחה אשה אומללה, שנוצלה, שלא קיבלה שכר גם על הימים שעבדה, ועצרו אותה כדי שתעיד נגד אחרים". גם החשודה הנוספת, קנאפו, לדברי הסנגורית עו"ד דנה אוחנה, לא קיבלה שכר על עבודת ה"טלמרקטינג". לדבריה, פעלה לפי הנחיות המעסיק פרדי. מעצרן הוארך עד 20.11.
סימון דב שקלי (49), אילן בוחניק (22), אנטוני בן יעקב (20) ודן סממה (20), כולם מאשדוד, יוצגו על ידי עורכי הדין אורי וששון בר עוז. מעצרם הוארך עד 20-21.11בהסכמה.
כאמור, נעצרו גם עורך דין שאינו פעיל במקצוע, ואשתו. האשה, שמיוצגת על ידי עו"ד שירה ניר, אמרה כי היא מופתעת מהחשדות ולא ידעה על מקור הכספים ועיסוקו של בעלה, שסיפר כי הוא עובד בסטראט אפ. האשה נחשדה במעורבות בהעברות כספים ובלדרויות בהנחיית בן זוגה, שמיוצג על ידי עו"ד גיל עשת.

No comments:

Post a Comment