Search This Blog

Thursday, November 29, 2012

האדמו"ר מסאטמר ביקש להקדים בואו - דלתא איירליינס תשנה את לוח הטיסות שלה


חברת התעופה דלתא איירליינס תשנה את לוח הטיסות שלה, במיוחד עבור פמליית האדמו"ר מסאטמר המגיע לישראל בעוד כחודשיים. מחצר החסידות נמסר היום (ה) כי החברה האמריקאית איחרה במספר שעות את הטיסה היוצאת מארה"ב לישראל, בשל הימנעותם של חסידי סאטמר מלהשתמש בשירותי חברת אל על שנתפסת בעיניהם "כאחד מסמליה של המדינה הציונית".

בעוד כחודשיים אמור להגיע ארצה האדמו"ר רבי זלמן לייב טייטלבוים מסאטמר. האדמו"ר, המתגורר בויליאמסבורג שבניו יורק, עלה על כסא האדמו"רות עם פטירת אביו, האדמו"ר רבי משה טייטלבוים, לפני כשש שנים. עם פטירתו של אביו התפצלה החסידות הענקית לשתיים, כאשר שני בניו של האדמו"ר, רבי אהרן ורבי זלמן לייב, החלו לנהל חצרות חסידיות מתחרות. עם זאת, הבן הצעיר, רבי זלמן לייב, נחשב לקיצוני מבין השניים לפחות בכל הנוגע ליחס למדינה הציונית בה רואה האידיאולוגיה הסטמרית "אם כל חטאת".   משך השנים שחלפו מאז התמנה לאדמו"ר לא ביקר האדמו"ר רבי זלמן בארץ, זאת לעומת אחיו הבכור שביקר בתקופה זו קרוב לעשר פעמים בארץ, אולם בעוד כחודשיים אמורה להינשא נכדתו ולכבוד החתונה עומד האדמו"ר להגיע לראשונה לישראל. החתונה אמורה להיערך בט"ו בשבט בעיר בית שמש, במבנה ענק שכבר הולך ומוקם במיוחד לצורך החתונה ואשר אמור לאכלס את עשרות אלפי החסידים שיטלו חלק בשמחה. יחד עם האדמו"ר מגיעה ארצה פמליה שכוללת כשלושת אלפי חסידים מארה"ב, ועוד כאלפיים חסידים מאירופה, ביניהם אילי הון נודעים שקשורים לחסידות שנחשבת לאמידה במיוחד.

החסידים דאגו מראש להזמין מקומות בטיסת דלתא איירליינס, שכן חסידי סאטמר "מתנזרים", כהגדרתם משירותיה של אל על, הנתפסת בעיניהם כאחד מסמליה הבולטים של מדינת ישראל.   אך עם ההכרזה על הבחירות בארץ השתבשו התוכניות. מתברר, כי בעקבות הודעת רה"מ על הקדמת הבחירות החליט האדמו"ר להקדים את בואו לארץ ביום אחד, וזאת על מנת שיוכל להשתתף ולשאת דברים בכנס המסורתי שאותו מארגן "בד"ץ העדה החרדית", הגוף המייצג את הזרמים האנטי ציונים בקהילה החרדית, ואשר נחשב לאירוע המרכזי של אוהדי שיטת ה"אסור להשתתף בבחירות הטמאות". הקדמת הנסיעה והשתתפותו של האדמו"ר בכנס אמנם מעצימה את הכנס, אך היא שיבשה את תוכנית הטיסות שכאמור כבר הוזמנו.

אולם עם כסף, כידוע, אפשר לפתור כל בעיה. לעובי הקורה נכנס משה לנדאו, עסקן סאטמרי רב קשרים, שהסדיר את השינוי בכל 3,000 הכרטיסים שהוזמנו, והם נדחו לשעה מאוחרת יותר וזאת כאשר לוח הטיסות שונה והטיסה התאחרה ונדחתה לחצות הלילה. בנוסף, דאגה החברה להעביר נוסעים לטיסות אחרות, כשכך התאפשר לפנות את מחלקת העסקים בטיסה שהועמדה כולה עבור פמליית האדמו"ר.

הופעתו של האדמו"ר מסאטמר בארץ מסעירה את הציבור החרדי, שגם אם רובו אינו דוגל בשיטה הסאטמרית אך הוא אינו מתעלם מקיומו. במפלגות החרדיות מוטרדים מהעובדה שהאדמו"ר מגיע לארץ לפני הבחירות, כאשר בכך הוא מדרבן המונים שלא ליטול חלק בבחירות, מה שישפיע קרוב לודאי על אחוז ההשתתפות של הציבור החרדי בבחירות שעד כה עמד על קרוב ל-90%; אחת ממטרות המסע המתוקשר של האדמו"ר היא תמיכה במוסדות המתנזרים מתקציבי המדינה", נאמר בהודעת חצר החסידות לכלי התקשורת.

האדמו"ר, כמסורת קודמיו, מביא עמו מיליוני דולרים שאותם הוא מחלק למוסדות שכל ייחודם הוא בכך שהם אינם נהנים מתקציבי המדינה הציונית. יחד עם זאת, בציבור החרדי מתייחסים לנסיעה במבט שונה", נאמר עוד בהודעה.

בכיר בציבור החרדי אמר ל-TheMarker כי "צחוק הגורל הוא שדווקא הסאטמרים שמתנגדים למדינה מזרימים לה מיליונים, ובהיקף שעובר את ההשקעות בארץ של כל החסידיות גם יחד. עובדה", הוא אמר, "שדווקא המאבק בין שני הפלגים הסאטמרים, הביא לכך שכל חסידות דואגת להקים מבני מגורים לאברכים ומוסדות בישראל, כאשר עד כה מסתכם היקף ההשקעה של הסאטמרים בארץ בעשרות מיליונים של דולרים".

ואם לא די בכך, הוסיף, "רק החתונה בבית שמש בה מושקעים מיליונים, שלא לדבר על 5,000 האורחים שמגיעים לארץ במיוחד לכבוד החתונה, מכניסה לארץ מטבע זר בהיקף אדיר. כך שדיבורים לחוד ומעשים לחוד".

בין האורחים שיגיעו עם האדמו"ר ניתן למצוא מיליונרים ואילי הון ידועים, שכל אחד מהם העביר בשנים האחרונות תרומות בהיקף של עשרות מיליוני דולרים. ביניהם: מרדכי קאהן ממונטריאול, בערל ווייס מלוס אנג'לס, אברהם משה מלון ממנהטן, אברהם וולפסון, אליעזר קסטנבוים, יחזקאל ברוך, האחים פרישווסר, האחים יאקובוביץ', האחים וויינשטוק בעלי מפעל הבשר הענק "מייל מארט".

No comments:

Post a Comment