Search This Blog

Monday, October 31, 2016

הרבנות מציגה: סצינת נשיקה על במת התיאטרון חמורה מעבירות מין

במרס 2013 הצהיר יונה מצגר, אז הרב הראשי, כי יבוטלו תעודות ההסמכה לרבנים שסרחו. מועצת הרבנות שבנשיאותו אכן מיהרה לפסול את תוארו הרבני של יהודה רוזיליו, שגנב ספרי תורה מבית הכנסת שבו כיהן, כפי שהמליצה ועדת המשמעת, אך נראה כי בשלוש השנים וחצי שחלפו מאז, משהו השתבש: בעוד שהרבנות מחמירה עם חוטאים בתחום הדתי והמוסרי, היא בוחרת להקל דווקא עם אלה שהורשעו או נאשמים בפלילים – ובהם גם עברייני מין.

המקרה התמוה ביותר הוא זה של מוטי אלון, שהיה אחד הרבנים הבולטים בציונות הדתית. חמישה חודשים בלבד לאחר אותה הודעה של מצגר קבע בית המשפט כי אלון ביצע מעשים מגונים בכוח באחד מתלמידו. בהמשך נגזרו עליו שישה חודשי עבודות שירות.

אף שהרב אלון אינו מכהן בתפקיד רשמי, הוא בעל תעודת הסמכה מהרבנות ורישיון לערוך טקסי חופה וקידושין מטעמה. בסמכותה לשלול אותם ממנו, כפי שנהגה במקרים אחרים, אך עד היום - יותר משלוש שנים לאחר ההרשעה - היא לא עשתה זאת.

במרס האחרון פנה פורום הנשים הדתיות "קולך" למנכ"ל הרבנות הראשית וליועצה המשפטי בעניין. "רב אינו תואר מקצועי גרידא, רב הוא דמות רוחנית ציבורית", כתבו יו"ר הארגון לשעבר, אילת וידר כהן, ובאת כוחו עו"ד ריקי שפירא. "לא ניתן להשלים עם העובדה ששעה שאנשי ציבור נדרשים לעזוב את תפקידם בשל עבירות מין, רבנים אשר עברו עבירת מין שיש עמה קלון ימשיכו לשאת בתפקידם, להעביר שיעורים ברבנים, להשיא עצות ולערוך חופות וקידושין".

אבל גם המכתב הזה לא הצליח להביא שינוי, והרבנות עדיין לא פעלה בנדון

עזרא שיינברג, המוכר כ"הרב מהצפון", נאשם באינוס ובביצוע מעשי סדום ומעשים מגונים ב-12 נשים שהתייעצו עמו וביקשו ממנו "טיפולי הרפיה רוחניים". למרות זאת, שמו מופיע ברשימה המעודכנת של המורשים לערוך חופות, שאותה הפיצה הרבנות בחודש שעבר.

כתב אישום חמור הוגש גם נגד הרב הראשי לשעבר מצגר בגין שוחד, הפרת אמונים, גניבה, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון, עבירות מס ועבירות נוספות. מצגר ממשיך אף הוא לשאת בתואר "רב" וברישיון לערוך חופות וקידושין מטעם הרבנות.

לשיינברג ומצגר עומדת כמובן חזקת החפות, שכן משפטם עדיין מתנהל. אלא שבעוד הם מוכרים בינתיים כרבנים, בחרה הרבנות הראשית להחמיר דווקא בשני מקרים אחרים שכלל אינם פליליים.

לאחרונה נשלל רישיוני של רב-מחתן, אחד הפופולריים בחוגים הליברלים, והוא נאלץ לוותר על עבודתו. הנימוק: הוא בא במגע עם נשים במסגרת הצגות תיאטרון שבהן השתתף. הדבר נעשה בהסכמה כמובן, ולעיני קהל, אך הרבנות קבעה כי המעשים אינם הולמים את דמותו של רב בישראל.

במקרה אחר נפסלה תעודת ההסמכה של אדם בעקבות תלונות על הטרדה מינית. המשטרה בדקה את הנושא והחליטה לסגור את התיק בעניינו, אך ברבנות הסבירו כי גם אם אין מדובר בעבירה על החוק, קשרים רומנטיים האסורים על פי ההלכה היו, ולפיכך האיש אינו יכול להיות מוכר על ידה כרב.

במענה לשאלת ynet מהם הקריטריונים לפסילת תעודות ההסמכה לרבנים שסרחו, מסרה הרבנות הראשית כי תקנות שירותי הדת היהודיים קובעות שניתן להשעות או לבטל את כשירותו של רב עיר במקרה של התנהגות בלתי הולמת או הרשעה בעבירה חמורה, וברבנות מחילים כללים אלה גם על נושאי תעודות רבנות אחרות שאינם רבני עיר.

"נוהל מתן תעודות בנושא רבנות מתנה הענקת כושר לרבנות בכך שאופיו של המבקש ואורח חייו הולמים את מעמדו של רב בישראל", הוסיפו ברבנות הראשית. "ממילא, מי שמחזיק בכושר ובהמשך הוכח כי אופיו ואורח חייו אינם הולמים מעמד של רב בישראל, הרי שקמה הסמכות לשלול את הכושר".

בנוגע לרבנים מוטי אלון, עזרא שיינברג ויונה מצגר נמסר: "הרבנות הראשית לישראל עוסקת ופועלת ללא ליאות בסוגיות שונות המגיעות לפתחה בתחום המדובר ובחלקם הטיפול טרם הסתיים. מפאת צנעת הפרט לא נוכל להתייחס לפרטי המקרים, ממצאיהם וההחלטות שניתנו בגינם".

גורם ברבנות הוסיף: "המקרים ידועים וחלקם נמצאים בטיפול. מאז שהיועץ המשפטי הנוכחי נכנס לתפקידו הנושא מטופל ברצינות ובמקצועיות"..

No comments:

Post a Comment