Search This Blog

Monday, August 23, 2010

להעמיד לדין את שמחיוף, רבין, פולק ולופוליאנסקיהמשטרה ממליצה להעמיד לדין שורת בכירים החשודים בפרשת הולינלנד. לופוליאנסקי: קיימת לגביו תשתית ראייתית לכאורה לביצוע עבירות של לקיחת שוחד, מירמה והפרת אמונים. פולק: כנ"ל, בתוספת הלבנת הון ועבירות מס. שמחיוף: כנ"ל. רבין: כנ"ל, בתוספת קשירת קשר לביצוע פשע.

המשטרה העבירה היום (ב´) לפרקליטות את המלצתה להעמיד לדין את ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, ואת כל המעורבים הבכירים בפרשת הולילנד.

בין המעורבים שהמשטרה ממליצה להגיש נגדם כתבי אישום נמצאים החשודים במתן שוחד, אנשי העסקים הלל צ´רני ואביגדור קלנר ואיש העסקים דני דנקנר, החשוד גם הוא במתן שוחד.

כמו כן ממליצה המשטרה להעמיד לדין בפרשה שהסעירה את המדינה את שולה זקן, מי שהיתה ראש לשכתו של אהוד אולמרט; ואת ראש עיריית ירושלים לשעבר, אורי לופוליאנסקי.

לגבי מקורבו של אולמרט, עו"ד אורי מסר, לא התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע העבירות שיוחסו לו.

בהודעה שהוציאה לפני שעה קלה מסרה המשטרה כי היחידה הארצית לחקירות הונאה במשטרה סיימה היום את חקירת פרשת הולילנד - פרשת שחיתות ציבורית רחבת היקף בעניין פרויקט הבנייה הולילנד בירושלים ובעניין מספר פרויקטים נוספים בתחום הנדל"ן - תעשיות המלח, חברת הזרע, צוק מנרה ועמק הצבאים.

במסגרת החקירה נגבו קרוב ל-600 הודעות מכ-250 מעורבים. כ-50 מעורבים נחקרו באזהרה, ובוצע חיקור דין בארה"ב.

מעצרם של 13 חשודים הוארך בבית המשפט לתקופות שונות: מאיר רבין, הלל צ´רני, אורי מסר, אורי שטרית, אלי חסון, אביגדור קלנר, אורי לופוליאנסקי, יעקב אפרתי, דני דנקנר, שולה זקן, אליעזר שמחיוף, יהושע פולק ומתי חותה. כל העררים על החלטות המעצר - 14 שהוגשו לבית המשפט המחוזי ו-2 שהוגשו לבית המשפט העליון - נדחו.

מהמשטרה נמסר עוד כי עדותו של עד המדינה בפרשה קיבלה תמיכה בשורה ארוכה של ראיות עצמאיות, לרבות בעדויות ובמסמכים מתקופת האירועים, כשחלק מראיות עצמאיות אלה כשלעצמו מבסס את החשדות.

לדברי המשטרה, נמצאה תשתית ראייתית לכאורה למעורבותם של החשודים השונים בעבירות פליליות שונות, כדלקמן:

החשודים במתן השוחד

* הלל צ´רני - איש עסקים ומבעלי הקרקע של מתחם הולילנד ומתחם צוק מנרה: קיימת תשתית ראייתית לכאורה לביצוע עבירות של מתן שוחד, הלבנת הון ורישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירות מס.

* מאיר רבין - עוזרו האישי של עד המדינה בין השנים 1997-2007: קיימת לגביו תשתית ראייתית לכאורה לביצוע עבירות של מתן שוחד, קשירת קשר לביצוע פשע, הלבנת הון ועבירות מס.

* אביגדור קלנר - בעל מניות ונושא משרה בכיר בחברת "הולילנד פארק" ובחברת "הזרע" בתקופה הרלוונטית לחקירה. במהלך שנת 2007 פרש מתפקידיו בחברות הנ"ל ופנה לעסקים פרטיים: קיימת תשתית ראייתית לכאורה לביצוע עבירות של מתן שוחד, עבירות מנהלים בתאגיד, מירמה והפרת אמונים בתאגיד, שיבוש מהלכי חקירה, הלבנת הון, עבירות מס ורישום כוזב במסמכי תאגיד.

* רו"ח אלי חסון - חשב חברת הולילנד: קיימת לגביו תשתית ראייתית לכאורה לביצוע עבירות של רישום כוזב במסמכי תאגיד וסיוע למתן שוחד ועבירות מס.

* דני דנקנר - יו"ר דירקטוריון חברת תעשיות המלח וסגן יו"ר דירקטוריון בנק הפועלים בתקופה הרלוונטית לחקירה: קיימת לגביו תשתית ראייתית לכאורה לביצוע עבירות של מתן שוחד, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירות מס.

החשודים בקבלת השוחד

* אורי שטרית - אדריכל, מהנדס עיריית ירושלים בין השנים 2001-2006: קיימת לגביו תשתית ראייתית לכאורה לביצוע עבירות של לקיחת שוחד, מירמה והפרת אמונים, הלבנת הון, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירות מס.

* אהוד אולמרט - ראש עיריית ירושלים בין השנים 1993-2003 ושר התמ"ת בין השנים 2003-2006. קיימת לגביו תשתית ראייתית לכאורה לביצוע עבירות של לקיחת שוחד, מירמה והפרת אמונים.

* שולה זקן - ראש לשכתו של אהוד אולמרט בתפקידיו כראש עיריית ירושלים, כשר התמ"ת וכראש הממשלה: התגבשה כנגדה תשתית ראייתית לכאורה לביצוע עבירות של לקיחת שוחד, תיווך בשוחד, מירמה והפרת אמונים והלבנת הון.

* אלי שמחיוף - סגן ראש עיריית ירושלים בשכר בין השנים 2003-2008. קיימת לגביו תשתית ראייתית לכאורה לביצוע עבירות של לקיחת שוחד, מירמה והפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות מס.

* יהושע פולק - סגן ראש עיריית ירושלים, יו"ר הוועדה המקומית והממונה על אגף ההנדסה בעירייה בין השנים 2003-2008. כיום משמש כגזבר המועצה המקומית בית"ר-עילית: קיימת לגביו תשתית ראייתית לכאורה לביצוע עבירות של לקיחת שוחד, מירמה והפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות מס.

חשד לעבירות אחרות

* יעקב אפרתי - מנהל מינהל מקרקעי ישראל בתקופה הרלוונטית לחקירה: קיימת לגביו תשתית ראייתית לכאורה לביצוע עבירות מירמה והפרת אמונים.

לא נמצאה תשתית ראייתית

* מתי חותה - יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ויו"ר וועדת המשנה להתנגדויות בין השנים 1996-2004. לא התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע העבירות שיוחסו לו.

* עו"ד אורי מסר - ושותפו בעבר של אהוד אולמרט: לא התגבשה לגביו תשתית ראייתית מספקת לביצוע העבירות שיוחסו לו.

* אורי לופוליאנסקי - סגן ראש עיריית ירושלים, יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה וממונה על אגף ההנדסה בעיר בין השנים 1993-2003. ראש עיריית ירושלים בין השנים 2003-2008. קיימת לגביו תשתית ראייתית לכאורה לביצוע עבירות של לקיחת שוחד, מירמה והפרת אמונים.

ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה הנחה להעביר את תיק החקירה ואת הסיכום לפרקליט המדינה ולפרקליטות תל-אביב (מיסוי וכלכלה).

קשר לפרשות אולמרט האחרות

‏במרכז הפרשה, כאמור, נמצא אולמרט - החשוד כי בעת שכיהן כראש עיריית ירושלים לקח שוחד מיזמי פרויקט הולילנד, הלל צ´רני ואביגדור קלנר, בתיווכה של שולה זקן, תמורת סיוע בקידום פרויקט הבנייה העצום.

כזכור, נגד אולמרט מתנהל בימים אלה משפט בשתי פרשות נוספות - מרכז ההשקעות ו"מעטפות הכסף" של משה טלנסקי - בבית המשפט המחוזי בירושלים.

נזכיר כי במהלך דיון במשפטו של אולמרט בחודש שעבר עידכן התובע בתיק, עו"ד אורי קורב, כי נמצא קשר בין פרשת הולילנד לבין הפרשות מרכז ההשקעות וטלנסקי. לדבריו, "קיים ממשק בין חומר החקירה החדש לבין חומרי החקירה הנמצאים בתיק ובכתב האישום, בעיקר בהיבט הראייתי של מימון מערכות בחירות של אולמרט".

"להמלצת המשטרה אין שום משמעות"

"במקום להמליץ המלצות חסרות שחר, ראוי היה שהמשטרה תפסיק להסתיר מידע מהציבור ותסיר סוף-סוף את צו איסור הפרסום השערורייתי בעניינו של עד המדינה שקיים כבר חצי שנה", מסר בתגובה יועצו של אולמרט, אמיר דן. "חשוב שהציבור יידע את הפרטים האמיתיים והבעייתיים הנוגעים לדמות זאת, עליה מסתמכת כל-כך המשטרה".

דן הוסיף כי "אולמרט הצהיר בצורה הברורה ביותר כי מעולם לא לקח שוחד, לא במישרין ולא בעקיפין. אין זה מפתיע כי לאחר חודשים שהמשטרה יוצרת כותרות מגמתיות, אין לה את האומץ הציבורי לסגור את התיק. להמלצה של המשטרה אין שום משמעות אמיתית, שכן למשטרה אין שום אחריות בעניין זה מלבד הכותרות שהיא יוצרת לעצמה".

לדברי גורמים מצוות ההגנה של אולמרט, "בכל פעם שהפרקליטות סופגת ביקורת קשה, הם, או המשטרה, ממהרים להוציא הודעות בעניין אולמרט כדי להסיט את האש מהם".

No comments:

Post a Comment